Święto Chrztu Polski – upamiętnienie dn. 14 kwietnia 966 r.

   Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

   Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

   Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

   Zwracam się z gorącą prośbą, aby szkoły zechciały uczcić to święto poprzez wywieszenie flag na swoich budynkach. To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.

   Proszę również o opublikowanie informacji na ten temat na stronach internetowych. Plakat i baner zachęcający do wywieszania flag umieszczony jest w załączniku.

   Mimo, że szkoły w tym czasie najprawdopodobniej będą zamknięte, prosimy o pamięć na rok przyszły. Obchodzenie tego święta przez szkoły powinno stać się ważnym elementem wychowania patriotycznego, szkoły mogłyby w tym terminie organizować uroczyste akademie czy też inne wydarzenia. Na stronie http://swietochrztu.pl zamieściliśmy kilka scenariuszy apeli z tego tytułu.

   Fundacja SŁOWO wraz z partnerem, Fundacją PZU, zorganizowała w tym roku I Ogólnopolski Konkurs na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”. Konkurs został rozstrzygnięty w lutym, na naszej stronie internetowej pod adresem: http://swietochrztu.pl/2021/02/15/wyniki-oraz-prezentacje-nagrodzone-w-i– ogolnopolskim-konkursie-na-prezentacje-multimedialna-chrzest-polski/ obejrzeć można 45 zwycięskich prezentacji. Z materiałów można swobodnie korzystać np. podczas prowadzenia lekcji tematycznych. Przed końcem roku szkolnego planujemy ogłosić II edycję konkursu, do udziału w którym już dziś serdecznie zapraszamy.

   Święto Chrztu Polski zacząć można „śledzić” w social mediach, do czego serdecznie zapraszamy:


Facebook: https://www.facebook.com/swietochrztupl/
Twitter: https://twitter.com/swietochrztu_pl

Wydarzenie „Wywieś Flagę na Święto Chrztu Polski”: https://www.facebook.com/events/264136315324998/

Gorąco zachęcam Państwa do podkreślenia ważności tego święta.

Jan Klawiter Prezes Fundacji SŁOWO

Aktualności

Wspólne kroki w cyberświecie …

„WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE”KROK DRUGI – DOBRE MANIERY Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom istnienia zasad obowiązujących użytkowników Internetu i mediów elektronicznych oraz rozwój umiejętności korzystania z Internetu zgodnie z obowiązującym

Czytaj dalej »

Lekcje w ramach Laboratorium Przyszłości

   W kwietniu w klasach 5b (grupa chłopców) oraz 6b odbyły się ciekawe lekcje w ramach Laboratorium Przyszłości.    Co to za tajemnicze laboratorium? To nowoczesne miejsce, w którym uczniowie mogą zgłębiać tajniki

Czytaj dalej »