Udział klas 7-8 w lekcji muzealnej i warsztatach na UŚ Wydział Nauk o Ziemi

   Dnia 22 XI uczniowie klas 7a 7b i 8a udali się w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni.  Wszystko za  sprawą sympatycznej ekipy naukowców Uniwersytetu Śląskiego: geofizyka pana dr Macieja Mendeckiego i paleontologa pani  mgr Ewy Budziszewskiej – Karwowskiej, jednocześnie pracowników Muzeum Nauk o Ziemi, które mieści się w budynku popularnej ʺŻyletyʺ.

   Już na wejściu stanęliśmy oko w oko  z modelami gadów, zrekonstruowanych niezwykle realistycznie w skali 1:1 ! Uczniowie dowiedzieli się, że tworzenie takich replik to ostatni etap pracy paleontologa. Pani Ewa zapoznała uczniów z bogatą kolekcją okazów geologicznych   – prezentując zbiór okruchów materii starszej niż Ziemia czyli meteorytów  i barwnie opowiadając historię powstania Układu Słonecznego.  Zobaczyliśmy także  ekspozycję najpiękniejszych dużych okazów minerałów ze zbiorów Muzeum zatytułowaną  ʺMinerały – klejnoty ziemiʺ. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas  wszystkich wystawa ʺPomiędzy Ewą … a namiʺ poświęcona ewolucji człowieka. 

  Paleontolodzy szukając skamieniałości badają  skały a czy można zajrzeć głębiej, do wnętrza Ziemi? Odpowiedź brzmi: TAK ! W ʺ Podróż do wnętrza Ziemi ʺ udaliśmy się z ekspertem od budowy  geologicznej naszej planety, panem Maciejem – uwaga – windą, na 10 piętro! 

   W pracowni geofizycznej dowiedzieliśmy się, iż prawa fizyki dotyczące fal a zastosowane do fal sejsmicznych pomogły zbadać Ziemię i zaprojektować model fizyczny budowy wnętrza Ziemi. Geofizyka śledzi rozchodzenie się fal sejsmicznych, które przechodząc przez różne warstwy ulegają odbiciu i załamaniu.  Każda zmiana ich prędkości pozwala na odtworzenie wnętrza Ziemi.

   Dodatkowo nasi uczniowie samodzielnie wyznaczali prędkość fali wody w basenie.  Lekcję muzealną zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem ze strzegącym Muzeum  tyranozaurem pieszczotliwie nazywanym  Zuzią.

AUTOR: Grażyna Zalewska

Aktualności

Wspólne kroki w cyberświecie …

„WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE”KROK DRUGI – DOBRE MANIERY Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom istnienia zasad obowiązujących użytkowników Internetu i mediów elektronicznych oraz rozwój umiejętności korzystania z Internetu zgodnie z obowiązującym

Czytaj dalej »

Lekcje w ramach Laboratorium Przyszłości

   W kwietniu w klasach 5b (grupa chłopców) oraz 6b odbyły się ciekawe lekcje w ramach Laboratorium Przyszłości.    Co to za tajemnicze laboratorium? To nowoczesne miejsce, w którym uczniowie mogą zgłębiać tajniki

Czytaj dalej »