Udział uczniów naszej szkoły w projekcie edukacyjnym – Akcja „Żonkile”

   19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Powstańcy nie mieli żadnych szans na zwycięstwo, był to czyn desperacki i heroiczny, walka o godną śmierć na polu walki a nie w komorze gazowej Auschwitz.

   Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim, jeden z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców Polski i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

   Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

   Akcja organizowana jest od wielu lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku. Biorą w niej udział różne instytucje edukacyjne i kulturalne w Polsce i na świecie.

   W ramach projektu uczniowie klasy 7a i 8a uczestniczyli w zajęciach na temat powstania w Getcie Warszawskim i wykonali papierowe żonkile, będące symbolem pamięci o tym wydarzeniu.

Aktualności