11 Listopada szkolne obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

   Latem 1914 roku w Europie rozpoczęła się wielka wojna, nazwana później I wojną światową. Po jednej stronie znalazły się Niemcy i Austria, a po drugiej Francja, Rosja i Wielka Brytania. Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbiorów Polski, znalazły się po różnych stronach frontu. Fakt ten wzbudził w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości.

   W kraju i za granicą zaczęto organizować polskie oddziały wojskowe. Największą sławę zyskały Legiony, których twórcą był Józef Piłsudski.

   W wyniku wojny wszyscy trzej zaborcy Polski ponieśli klęskę. W Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka, która spowodowała wycofanie się tego państwa z działań wojennych. Kilka miesięcy później Niemcy i Austria zostały pokonane przez państwa Ententy.

   11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Na czele państwa jako naczelnik stanął Józef Piłsudski. Polacy tworzyli państwo, prowadząc walkę o jego granice: powstanie wielkopolskie 1918, powstania śląskie 1919, 1920, 1921, wojna z Rosją 1920. 

   Po 123 latach zaborów spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków –  odzyskali wolną Ojczyznę.

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Uroczystość przygotowała klasa VII c pod kierunkiem wychowawczyni pani Joanny Adamczyk. Rocznicę upamiętniono przedstawieniem krótkiej historii związanej ze Świętem Niepodległości, poezją i pieśniami legionowymi.

Aktualności

„Lato z Biblioteką”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza na warsztaty i wycieczki w ramach akcji „Jestem eko z biblioteką – lato 2024”. W programie warsztaty, wycieczki, spotkania.

Czytaj dalej »