Wykłady z cyklu Osobliwości Świata Fizyki, tak jak w ubiegłym roku zachwyciły nas, tj. uczniów klas 7a,7b i klasy 8a wraz z nauczycielami.
Nie od dziś wiadomo, że atutem fizyki są eksperymenty. Jednak te przeprowadzane w nowoczesnych salach audiowizualnych Uniwersytetu Śląskiego przez naukowców pasjonatów fizyki, opowiadających w sposób przystępny i z dużym zaangażowaniem o prawach przyrody w interakcji z publicznością są zawsze wyjątkowym przeżyciem. Zawsze wzbudzają emocje. I tak było i tym razem.
Rozpoczęliśmy swoja przygodę naukową (klasy VII 18 września a klasa VIII dzień później) od wielkiego hałasu (dosłownie)! Na szczęście dla naszych uszu granicy skali głośności nie udało się przebić. A potem uczniowie już byli za pan brat z falami dźwiękowymi. Ultradźwięki wykorzystano do zbadania jak szybko płynie nam krew. Dalej napięcie tylko rosło – fale odbijające się, uginające, fale stojące, fale radiowe I odkrywamy zjawisko ekranowania czyli już wiemy dlaczego telefon schowany do szybkowara nie zadzwoni!
Przekonaliśmy się, że światło można traktować jak strumień cząstek – fotonów i wyjaśnić w ten sposób obserwowane zjawisko fotoelektryczne a strumień elektronów jak fale materii. Dualizm korpuskularnofalowy – już wiemy jak to ugryźć! A na koniec pierwszego wykładu pokazano jak w rytm muzyki zmusić do drgań płomyki.
Tak rozgrzani udaliśmy się na drugi wykład o intrygującym tytule: niebezpieczny przyjaciel ogień”. Ogień daje ciepło i światło – ujarzmiliśmy ten żywioł na przestrzeni wieków. Zobaczyliśmy kolekcje lamp dawnych i współczesnych, zobaczyliśmy jak groźnym jest zjawisko „tornada ogniowego”. Zobaczyliśmy model hiszpańskiej konwekcyjnej elektrowni słonecznej. Oglądaliśmy sprzęt strażacki. Poznaliśmy działanie silnika rakietowego i zjawisko odrzutu.
Ciekawym akcentem okazała się również wystawa Uniwersytetu Jagielońskiego poświęcona wybitnemu polskiemu fizykowi M. Smoluchowskiemu, który wyjaśniając zjawisko ruchów Browna udowodnił pośrednio istnienie cząsteczek i atomów.
Do szkoły wróciliśmy pełni nowych wrażeń, wiedzy i zadowoleni.
Dziękujemy Rodzicom uczniów za zgodę na ten atrakcyjny naukowy wyjazd.