Filip Bekasiewicz zajął III miejsce w Turnieju Wiedzy o Astronomii – gratulujemy !!!

   20 marca  br. w Szkole Podstawowej nr 16 w Dąbrowie Górniczej odbył się Turniej Wiedzy o Astronomii dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

   Organizatorami XX edycji Konkursu Astronomicznego, obejmującego kategorie: Turniej Wiedzy o Astronomii, Konkursy Plastyczny i Literacki są nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 16 w Dąbrowie Górniczej oraz Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki.  

   Honorowy Patronat nad Konkursem Astronomicznym obejmują Śląski Kurator Oświaty w Katowicach i Dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

   Na wstępnie zaproszono uczestników i opiekunów do Szkolnego Obserwatorium mieszczącego się na dachu szkoły! Obserwatorium wyposażone jest w teleskop Schmidta- Cassegraina oraz w kamery służące do fotografowania planet, Księżyca, Słońca czy tzw. głębokiego kosmosu. W obserwatorium pan Dariusz W. Nelle zaprezentował  nam możliwości teleskopu prezentując rzutowany obraz Słońca.  Pogoda  nam dopisała! na własne oczy,  w najbezpieczniejszy sposób, mogliśmy przekonać się o aktywności  naszej gwiazdy. Na brzegach rzutowanej tarczy wyraźnie wyróżniały się dwie grupy plam słonecznych. Co za gratka  dla miłośników  astronomii. Zostaliśmy ostrzeżeni, o tym, iż nawet patrzenie gołym okiem na Słońce  może być niebezpieczne! Bezpośrednie  użycie teleskopu czy lornetki do obserwacji naszej gwiazdy jest  WYKLUCZONE.  Wysyła ono ogromną ilość  ciepła i promieniowania UV (ultrafiolet), która może trwale  uszkodzić  siatkówkę oka, nawet doprowadzić  do  ślepoty!!  Najbardziej  bezpiecznym sposobem obserwacji  Słońca jest rzutowanie jego obrazu na ekran z białego kartonu.

   Poniżej  nasze  wrażenia udokumentowane na zdjęciach.

   Po emocjach w obserwatorium pan D.W.Nelle barwnie opowiedział historię powstania Szkolnego Obserwatorium oraz w bardzo przystępny sposób zapoznał uczestników z budową i działaniem refraktorów i teleskopów zwierciadlanych a także prowadzonymi przez uczniów obserwacjami.

   A po tej dawce praktycznej astronomii z podstawami optyki uczestnicy  konkursu udali się do sali, w której przystąpili do zmagań z przygotowanymi przez organizatorów zadaniami  teoretycznymi, czyli właściwej  części konkursu.

   Na zakończenie przygody   Uranią  zostaliśmy poczęstowani napojami i słodkimi przekąskami.  Poinformowano nas, że wyniki zostaną ogłoszone na stronie internatowej szkoły.  I tak się stało –  to tutaj na stronie głównej znajdujemy:

Protokół z przeprowadzenia Turnieju Wiedzy Astronomicznej –
XX edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego,
w dniu 20 marca 2024 r.

gdzie zapisano, iż 3 miejsce w Turnieju Wiedzy o Astronomii dla szkół podstawowych zajął uczeń naszej szkoły FILIP BEKASIEWICZ klasy 8a.

Gratulujemy Filipowi i jesteśmy bardzo dumni z jego sukcesu!

… a uroczyste rozdanie nagród przewidziane jest na 23 kwietnia br. – udamy się tam z aparatem, by społeczność szkolną o wszystkim poinformować dokładnie.

Aktualności