Wyprawka szkolna – informacja dla rodziców kl.I

Szanowny Rodzicu!
Rozpoczęcie nauki w klasie I to duże wyzwanie zarówno dla samego dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego warto się do tego wydarzenia przygotować, czytając między innymi zamieszczony poniżej
mini – poradnik.

 1. Rozmawiaj z dzieckiem na temat szkoły. Rozmowa bowiem to podstawa przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki. Podczas niej należy pamiętać, aby przedstawić szkołę, jako miejsce przyjazne dziecku, w którym łatwo nawiąże nowe przyjaźnie oraz zdobędzie potrzebną wiedzę i umiejętności. Znajdź czas, aby wysłuchać, tego jak minął dziecku czas w szkole. Codzienna rozmowa o tym, to najlepsza metoda, aby mieć wiedzę o szkolnym życiu twego dziecka – ucznia.
 2. Utrzymuj częsty kontakt z wychowawcą klasy – uczęszczaj na zebrania klasowe, lekcje otwarte i indywidualne konsultacje. Twoja współpraca z wychowawcą na pewno wyjdzie pierwszakowi na dobre – kto bowiem zna go lepiej niż ty? Informuj wychowawcę o niepokojącym zachowaniu dziecka lub trudnościach w odrabianiu pracy domowej. Dzięki rozmowie z nauczycielem możesz znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Poinformuj wychowawcę o stanie zdrowia dziecka. Wyjaśnij dziecku, że nauczyciel to też przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać i od której może uzyskać pomoc.
 3. Stwórz dziecku odpowiednie warunki i dobrą atmosferę do nauki. Przygotuj miejsce do pracy Twojemu dziecku (biurko, odpowiednie oświetlenie itp.) Zadbaj o to, aby dziecko odrabiało lekcje w ciszy i spokoju. Ustal wspólnie z dzieckiem rozkład dnia. Wyznacz godziny przeznaczone na naukę, zabawę i odpoczynek. Proporcje muszą być zrównoważone, aby dziecko pod wpływem długiego czasu spędzonego przy lekcjach nie zraziło się do nauki.
 4. Wdrażaj dziecko do samodzielności. Pozwól dziecku przygotowywać przybory i pakować tornister, ale nie pozwól by zabierało zbędne rzeczy do szkoły. Cały czas ćwicz z dzieckiem samodzielność podczas takich czynności jak: wiązanie butów, ubieranie się, jedzenie, pakowanie śniadania, noszenie tornistra. Wymagaj od dziecka, aby dbało o książki, przybory i utrzymywało je w czystości. Miej kontrolę nad długością czasu spędzanego przed telewizorem, zabawą przy komputerze.
  Tłumacz dziecku, jak ma się zachowywać w szkole. Trzeba bowiem uświadomić dziecku, że w szkole należy słuchać i respektować polecenia nauczyciela – tak jak w domu rodziców. Wtedy łatwiej mu będzie dostosować się do szkolnych wymagań. Powinno darzyć szacunkiem starszych i inne dzieci. Dzięki temu uniknie problemów w przyszłości.
  Drodzy Rodzice!!!
  Mamy nadzieję, że udzielone porady pomogą Waszym dzieciom w szybkiej adaptacji do warunków szkolnych i w sprostaniu stawianymi przed nimi nowymi wyzwaniami.

WYPRAWKA SZKOLNA 2022/23

 • zeszyty w kratkę – 16 karek
 • zeszyty w 3 linie – 16 kartek
 • 2 miękkie ołówki
 • gumka
 • temperówka
 • linijka
 • kredki ołówkowe
 • kredki świecowe
 • farby plakatowe i pędzelki
 • blok rysunkowy biały
 • blok rysunkowy kolorowy
 • blok techniczny biały
 • blok techniczny kolorowy
 • kolorowy papier
 • klej
 • nożyczki
 • plastelina
 • obuwie zmienne
 • worek na obuwie zmienne
 • strój gimnastyczny: ciemne spodenki, biała koszulka, buty z nieśliską i jasną podeszwą

Aktualności

„Lato z Biblioteką”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza na warsztaty i wycieczki w ramach akcji „Jestem eko z biblioteką – lato 2024”. W programie warsztaty, wycieczki, spotkania.

Czytaj dalej »